O fokusingu
Telo že ve, kako najti nove možnosti za premik v življenje, pot do razrešitve, globljega miru in večje svobode. Potrebuje našo iskreno, nevsiljivo pozornost, potrpežljivost in radovednost, ki jih namenjamo občutjem v nastajanju oz. občutenim zaznavam. Tako naša zavest soustvarja potrebne pogoje za spremembo.
Pri fokusingu usmerjamo pozornosti na telesno občutje, ki je svojevrstno, prefinjeno in neoblikovano in ga imenujemo občutena zaznava (angl. felt sense). Ob tem se naše zavedanje razširi in poveže z inteligenco celotnega živčnega sistema, ki presega razumsko in zavestno védenje kar omogoči, da se neoblikovano do polnosti izoblikuje.
Ko se v živčnem sistemu vzpostavijo drugačne, bolj učinkovite povezave, se spremeni naše bivanje. Lahko se izboljšata samopodoba in samozavest, lažje uravnavamo stres ali se soočamo z dolgotrajnimi težavami, drugače se razrešujejo notranji konflikti in sprejemamo drugačne odločitve.
Včasih ob tem občutimo presenečenje, smo napolnjeni z mirom, hvaležnostjo, veseljem, gotovostjo, ljubeznijo ali drugimi občutji.
Fokusing se uporablja:
- v psihoterapiji, pri zdravljenju travmatičnih izkušenj, ki se odražajo na različne boleče načine, kot so posttravmatska stresna motnja, tesnoba, depresija, zasvojenosti, panični napadi, nezdravi odnosi in podobno,
- v medicini,
- v filozofiji,
- pri oblikovanju zapletenih znanstvenih teorij,
- pri delu z otroki, na področju vzgoje in izobraževanja,
- pri zmanjševanju nasilja,
- v poslovnem svetu,
- v umetnosti,
- za zdravo duhovnost,
- v programih za širšo družbeno dobrobit in na mnogo drugih področjih.
Več lahko preberete na spodnjih povezavah.
(Vsebina je v angleškem jeziku.)